iPadowy przegląd prasy

Najczęściej używanymi przeze mnie (i przez A.) aplikacjami na iPadzie są elektroniczne wersje tygodników. W AppStorze jest ich parę, różnią się jakością wykonania i łatwością obsługi. Poniżej znajduje się próba oceny znalezionych magazynów.

Przekrój

Przed kupnem iPada czytywałem głównie Przekrój, podobały mi się dość długie artykuły i cyniczny ton przebijający ze stron krakowskiego tygodnika. Jedną z pierwszych zainstalowanych aplikacji był więc Przekrój w wersji elektronicznej. Po uruchomieniu programu pokazuje się teksturowany sześcian (!), na którego ścianach widnieją napisy: Przekrój, Serial Film, Raczkowski i inni, Twój Przekrój, itd. Kliknięcie w nazwę tygodnika otwiera stronę z nowymi artykułami, podzielonymi wg. działów – wygląda to całkiem nieźle, znacznie lepiej niż na stronie WWW (choć układ jest podobny). Dostęp do treści artykułów jest płatny – płaci się za tydzień (0,79 euro) lub za rok (24,99 euro). Lista artykułów nie jest dokładnym odzwierciedleniem najnowszego numeru – przykładowo, jeśli nowy Przekrój jest dostępny w poniedziałek, to czasem już np. w środę pojawiają się pojedyncze artykuły z kolejnego numeru.

Ogromną wadą aplikacji jest brak możliwości usunięcia ściągniętych danych. Ponieważ do pamięci podręcznej trafiają nie tylko artykuły i zdjęcia, ale też filmy, aplikacja szybko się rozrasta i już po chwili potrafi zająć nawet 800 MB. Po kliknięciu w „Na skróty – W kiosku” można dostać się do listy numerów i ściągnąć dowolny z nich, ale:

a) również tutaj nie wiadomo, jak usunąć pobrany numer,
b) sam proces ściągania jest awaryjny, brakuje paska postępu i możliwości wznowienia pobierania.

Te wady niestety zdyskwalifikowały Przekrój w moim prywatnym rankingu e-czasopism.

Polityka

Miejsce Przekroju zajęła natomiast Polityka. Tutaj jest nieco prościej – wchodzimy w aplikację, wyświetla się lista numerów i możemy kupić dowolny z nich – koszt takiej operacji to 0,79 euro. Sam magazyn wygląda na iPadzie bardzo ładnie, czytać można w pionie i w poziomie, układ strony i zdjęcia automatycznie się dostosowują. W każdym numerze 5 artykułów dostępnych jest w wersji audio – super sprawa, zwłaszcza do samochodu. Po usunięciu zakupionego numeru można go ponownie ściągnąć za darmo.

Nowe wydanie Polityki pojawia się we wtorki, około 17, więc można się z nim zapoznać wcześniej (i taniej) niż w przypadku wersji papierowej.

Newsweek

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Polityki, tutaj również możemy kupić najnowszy (lub trochę starszy) numer tygodnika za 0,79 euro. Newsweek wygląda porządnie, zwłaszcza dział „Peryskop” z kilkoma pełnoekranowymi zdjęciami. Dostępne są też wersje audio wybranych artykułów. Aplikacja ma dwie wady: działa jedynie tryb poziomy („landscape”) i zdarzają się problemy ze stabilnością (zwłaszcza, jeśli brakuje połączenia sieciowego). Poza tym – jest OK. Nowy numer ukazuje się w niedzielę, około 20.

Wprost

W przypadku magazynu Wprost twórcy aplikacji poszli nieco na łatwiznę. Treści artykułów nie są tu dostosowane do ekranu iPada – dostajemy po prostu zeskanowaną wersję danego numeru, którą możemy przeglądać, przybliżać i oddalać. W trybie pionowym („portret”) na ekranie mieści się co prawda jedna strona, ale literki są odrobinę za małe, aby wygodnie czytać. Trzeba przybliżać i przewijać. Brakuje też wersji audio. Ale Wprost jest (póki co?) za darmo, więc i tak można spróbować. Nowy numer również ukazuje się w niedzielę wieczorem.

Uważam Rze

Rzecz stosunkowo nowa (wersję elektroniczną odkryłem dopiero podczas pisania tego artykułu). Zrealizowana w sposób podobny do Wprost, więc nie ma nad czym się rozpisywać. Koszt numeru to 0,79 euro, choć świeży numer z 5 grudnia udało mi się ściągnąć za darmo – być może to prezent Mikołajkowy lub zachęta dla nowych użytkowników.

Oprócz tego dostępne jest też kilka dzienników (Rzeczpospolita, Parkiet, Dziennik Gazeta Prawna, Super Express i gazety regionalne) i miesięczników (Wysokie Obcasy Extra, Forbes, Brief, Znak, Harvard Business Review). Ponadto w AppStore znajduje się aplikacja umożliwiająca dostęp do wielu magazynów na raz – eGazety Reader.

5 myśli nt. „iPadowy przegląd prasy

 1. dely

  Ja czekam aż wreszcie coś polskiego pojawi się w Newsstandzie. Łatwiej będzie monitorować, kiedy pojawiają się nowe numery.

 2. Newton Autor wpisu

  I będzie to ładniej wyglądać 🙂 Myślę, że polscy wydawcy korzystają z jakichś gotowych frameworków do tworzenia e-wydań i dopóki frameworki to nie udostępnią takiej możliwości (a wydawcy ich nie zaktualizują) , to nie ma co liczyć na obsługę Newsstanda.

 3. Newton Autor wpisu

  @esdeka – dzięki za hint, rzeczywiście wygląda zacnie 🙂

 4. torrent

  Hello to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are nice designed for new users. Selma Ruprecht Emmalynne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *